Naujienos

2022 2 rugpjūčio d.
10 min.

Automobilio stabdžiai: ką daryti, kad šie tarnautų ilgiau

Ne paslaptis, jog stabdžių sistema – viena svarbiausių automobilio dalių, užtikrinanti visapusišką saugumą jūsų kelionės metu. Ją sudarančius komponentus reikia prižiūrėti nuolatos, o retkarčiais patikėti profesionalų rankoms, tačiau egzistuoja keletas taisyklių, kurių laikydamiesi puikiai veikiančiais stabdžiais džiaugsitės ilgiau. Taigi, kokie esminiai aspektai nulemia spartesnį stabdžių sistemos dalių nusidėvėjimą ir į ką atkreipti dėmesį, siekiant išvengti galimų gedimų?

Kas pagreitina stabdžių kaladėlių nusidėvėjimą?

Stabdžių kaladėlių nusidėvėjimui nemažą įtaką turi aplinka ir asmeniniai automobilio savininko vairavimo įpročiai. Kaune įsikūrusio autoserviso „Heksanas“ specialistų teigimu, ilgalaikio ir sėkmingo stabdžių naudojimo garantas – nepersistengimas judėti pernelyg greitai, pakankamo atstumo iki priekyje esančio automobilio išlaikymas ir pastangos išvengti stipraus bei netikėto stabdymo.  

Štai miesto eisme didžiąją laiko dalį praleidžiantys vairuotojai stabdžiais naudojasi ženkliai daugiau nei važinėjantys atokiose kaimo vietovėse, nepasižyminčiose dideliu automobilių srautu, taigi, ir autoservisuose apsilanko gerokai dažniau. Greitis – taip pat ne mažiau svarbus. Drauge su srautu judantys ir kartas nuo karto stabdžio pedalą priliečiantys vairuotojai ilgiau išsaugo stabdžių kaladėles nei tie, kurie, turėdami progą, įsibėgėja, o vėliau yra priversti stabdyti stipriai.

Tačiau, pasak specialistų, kiekvienam vairuotojui derėtų atminti tai, jog stabdžių susidėvėjimas negali būti apibrėžiamas jokiu konkrečiu skaičiumi. Tuo metu, kai vieno gamintojo stabdžių kaladėlės susidėvi po 25 tūkstančių kilometrų, kitos gali puikiai veikti ir pravažiavus daugiau nei 70 tūkstančių. Tad esminiu faktoriumi visuomet išlieka tai, kaip automobiliu yra naudojamasi.

Kas signalizuoja gedimą?

Automobilio stabdžių sistemą rekomenduojama tikrinti reguliariai – kartą metuose apsilankant autoservise ir atliekant būtiniausią apžiūrą. Tačiau kartais to nepakanka, o tam tikrus automobilio skleidžiamus įspėjamuosius ženklus išvystame per vėlai. Taigi, kas simbolizuoja galimą stabdžių sistemos gedimą?

• Neįprasti garsai. Automobiliuose esantis stabdžių kaladėlių nusidėvėjimo indikatorius, jaučiantis, jog atėjo metas jas keisti, ima skleisti aukštą ir ausį rėžiantį garsą, kurio nepastebėti išties sunku. Greta jo, kai kurie automobilių savininkai gali jausti ir trintį. Vos išgirdus bent vieną šių garsų svarbu nedelsti – kiekviena pralaukta diena didina remonto kainą, o stabdžių kaladėlėms visiškai nusidėvėjus pažeidžiami ir jų diskai;

• Vibracija. Normalu ir įprasta yra jausti lengvą pulsavimą, ar lengvą vibraciją stabdant staiga. Tačiau jei šios vibracijos tampa juntamos ir stabdžio pedalą spaudžiant lengvai, važiuojant įprastu greičiu, derėtų susirūpinti. Tai įprastai reiškia stabdžių diskų pažeidimą;

• Automobilio mėtymasis. Jei spaudžiant stabdžius automobilis pakrypsta į kurią nors pusę, tai gali reikšti netolygų priekinių ratų stabdžių kaladėlių nusidėvėjimą – šioms suteikiant nevienodą spaudimo kiekį, transporto priemonė negali sustoti įprastai;

• Pasibaigęs ar nešvarus stabdžių skystis. Stabdžių skysčio kiekį ir būklę automobilyje derėtų tikrinti reguliariai, tačiau per greitai pasibaigiantis ar užterštas skystis gali reikšti sistemoje atsiradusį pratekėjimą.